Лікувальні мінеральні води України
Україна надзвичайно багата різноманітними лікувальними ресурсами. На її території більш як 500 джерел мінеральних вод, на базі яких функціонує 50 курортів, понад 20 лікувальних закладів, близько 40 заводів по розливу мінеральних вод. Серед виявлених 104 родовищ лікувальних грязей 57 відносяться до перспективних. Загальна довжина всіх природних пляжів Азово-Черноморського узбережжя становить 1160 км, а їх нормативна разова місткість – 4,2 млн чоловік. Значний лікувальний потенціал акумулювали в собі такі річки, як Дніпро, Дністер, Сейм, Сіверський Донець, озера Волині, Поділля, Карпат тощо.
Природні лікувальні ресурси разом з цінними кліматичними факторами сприяють ефективному лікуванню і відпочинку, відкривають великі можливості для будівництва нових курортів і баз відпочинку.
Значних збитків природним лікувальним ресурсам завдає виробнича діяльність, що призводить до забруднення родовищ промисловими відходами. Постійно зменшуються можливості для використання водних ресурсів з метою рекреації в промислових районах Донбасу, Придніпров’я, деяких інших регіонах України, оскільки на них впливають такі несприятливі явища як ерозія грунтів, забруднення відходами промислового і сільськогосподарського виробництва. В результаті господарської діяльності завдається шкода морським ресурсам, забруднюються береги і прибережні води, галька і пісок пляжів вибираються для будівельної індустрії, що призводить до деградації пляжної смуги і в цілому приморських ландшафтів.
Важливе значення для зменшення негативного впливу на природні ресурси господарської діяльності людини має резервування території для зони лікування, відпочинку і туризму з обмеженням тут будівництва підприємств, що забруднюють навколишнє середовище. Таке резервування застосовують не тільки для збереження і охорони цілющих лікувальних ресурсів, але й для їх відновлення. В Україні з цією метою резервовано 266 курортно-оздоровчих зон загальною площею 1,3 млн га.