Мінеральні і термальні води Криму

Мінеральні і термальні води Криму

Мінеральні і термальні води Криму


Мінеральні і термальні води Криму

Крим ніби спеціально створений природою для відпочинку і лікування людей: чудові краєвиди, чисте гірське і морське повітря, велика кількість сонячної радіації, лікувальні оди морів і солоних озер. Але цим не обмежується рекреаційне багатство цієї землі. Велике значення мають цілющі мінеральні води, відомі ще з часів Боспорського царства. За даними археологічних розкопок, стало відомо, що це в ІІ столітті нашої ери в районі Памир-гори на Керченському півострові функціонувала оздоровниця. Починаючи уже з І століття нашої ери, жителі Пантікапея пили воду із цілющого джерела, яке, до речі, діє до цього часу і користується доброю славою.
В кінці ХІХ – на початку ХХ століття знову з’явився інтерес до мінеральних вод Криму. В 1904 р. неподалік від Феодосії під час закладання свердловини для поливу виноградників на денну поверхню вивели мінеральну воду «Паша-Тепе» (нині «Феодосія»). За хімічним складом вона близька до води Єсентуцького джерела №20. У 1913 р. також у Феодосії відкрито ще одну цілющу воду, яка отримала назву «Кримський нарзан».

У наші дні відомі джерела мінеральних вод в Ялті, Меласі, Саках, Євпаторії, в районі внутрішнього пасма, в степовій частині Криму. Одні з них виходять на поверхню природним шляхом, інші виведені за допомогою свердловин.

Одним із найвідоміших мінеральних джерел Криму є Аджен-Су, або, як його ще називають, Чорні води. Знаходиться він у верхів’ях річки Бельбек, в Коккозській долині. Цікаво, що Аджен-Су виходить на поверхню трьома джерелами. Вони розташовані досить близько одне від одного. Але на цьому своєрідність Аджен-Су не закінчується. Одне із джерел (верхнє) дає чисту прісну воду, інші два, що знаходяться на 18 и 45 м нижче нього, не тільки гірко-солоні на смак, але й містять значну кількість газу. В 30-ті роки ХХ століття вдалося з’ясувати, що джерела живлення цих трьох витоків різні. Верхній витік отримує воду із області живлення, що знаходиться вище долини, в горах. Два інших – живляться водою, що надходить звідкись знизу, із глибинних горизонтів таврійських сланців.

Дуже цікавий і склад газової суміші, що піднімається із земних надр. Серед газів, що знаходяться у воді, переважає азот (75-76%), метан і важкі вуглеводні (23-24%), вуглекислота (0,4%), сірководень (0,1%). Суміш містить лише 0,2% кисню. Особливу увагу привертає наявність в цій воді благородних газів: аргону, ксенону, гелію, неону. Вчені порівнюють цю воду з широковідомими Аахенськими мінеральними джерелами.

У розподілі мінеральних вод Криму існують свої закономірності. Вчені виділяють тут три гідромінеральні області: рівнинний, гірський Крим, Керченський півострів.

У рівнинному Криму знайдені азотні, метанові, сірководневі води змішаного газового складу. Назви їх визначають на основі газу, що переважає. Води або холодні (14-15о), якщо вони знаходяться в верхніх шарах земної кори, або ж гарячі (до 58-62о), якщо знаходяться на значних глибинах. Так само, як і температура, змінюється і їх мінералізація –від майже прісних до солоних, що містять 36-38 г солей на літр.

У Гірському Криму води сульфатні і хлоридні. До складу газової суміші входять, головним чином. Азот, а також в менших кількостях метан, сірководень. Досить рідко зустрічається вуглекислий газ. Температура води тут невисока, 12-15о. лише в деяких випадках вона досягає 27о.

На Керченському півострові знайдено вуглекислі води. Вони розміщені на глибоких горизонтах. Крім того, тут є також сірководневі, метанові і азотні води. Температура їх на великих глибинах досягає 45о.

На жаль, запаси дорогоцінних мінеральних вод нерідко використовуються не за призначенням. Виведені на денну поверхню гарячі мінеральні води, що розміщені далеко від головних транспортних магістралей, використовуються місцевими жителями. Ще в недалекому минулому вода із багатьох незатампонованих свердловин скидалася в річки, а то й просто виливалася на землю. А це призводило до зменшення запасів лікувальних вод, відбувалося засолення грунтів.

В західному Криму знайдено підземні гарячі води. Виявилося, що вони можуть дати тепло для опалення майже 50 тис. квартир. Якщо тут закласти експлуатаційні свердловини, вони окупляться менш ніж за два роки. В цілому ж розвідка і дослідження мінеральних і термальних вод у Криму ще дуже далекі від завершення.

Крмментарии в настоящее время закрыты, но вы можете обратная с Вашего собственного сайта.

Комментарии закрыты

Свяжитесь с нами, и наши специалисты подберут для Вас оптимальный вариант и проконсультируют по любому вопросу.

БУРВОДПРОЕКТ

Мы поможем подобрать идеальное решение для Вас. Если у Вас есть вопросы, Вы можете нам написать, и наши менеджеры Вам оперативно ответят.

БУРВОДПРОЕКТ